Články a reportáže pro Folktime

Večer, kdy nikdo neprudil

Jamborka, neboli Dělnický dům v Brně – Juliánově. V dávných dobách zřizovatel brněnské bluegrassové skupiny Poutníci. Proč jsem se v něm octla? Z náhlého nápadu se najednou vyklubal téměř festiválek maskovaný pod názvem Koncert pro Josefa Prudila. Vzpomínka na člověka, který dal nejen Poutníkům, ale i řadě dalších spoustu krásných textů i poslechových chvil u brněnského rozhlasu. Bývalý poutnický textař a konferenciér, který se od letošního 3. dubna dívá na všechny z muzikantského nebe, by se 7. 10. 2008 byl dožil 64 let. To snad za setkání stojí!

Libor Sikmund navodí atmosféru, plátno za jevištěm se stává jediným osvětlením a v temném sále hrají Slavkov siluety Poutníků. Bombou největší, zejména pro mladší ročníky, je Poutnický týdeník z roku 1983, s nadsázkou představující život Brněnští Poutnícimladé a nadějné kapely. Resuscitace Křesťana alkoholem, rozpadlé auto i bramborový golf rozehřejí zmrzlý sál. A vzhůru do pravěku! Jiří Píďa Látal s Františkem Linhárkem zní ozvěnou starých časů v Pepových textech (třeba Trolejbusí blues – fakt ze života).

Třemi písničkami přispěje i dávný kamarád Bob Frídl, kterého moderátoři večera (kromě již zmíněného L. Sikmunda také Jaroslav Kravka a Vladimír Fux, abychom měli zastoupeny televizi i rozhlas) uvádějí veselými historkami o různých katastrofách, co ho prý provázejí. Převrácený kombajn po vystoupení na chmelu je z nich nejslabším kalibrem. Pokusné tvrzení o kytaře v ruce Mirka Hulána, že to má být saxofon, diváci opravdu nespolkli. Sólo, které na ni zaválel, samozřejmě ano. A jelikož hudbu zákonitě pro větší pestrost střídá text, zazní pár ukázek z knih i fejetonek Textařovy proměny: kdo neslyšel, nepochopí, jak se z kanárů vyvinou velryby jakožto leitmotiv životní tvorby - a do jakých různých hitů se dají vpašovat.

Pavlína Jíšová s přáteli rozradostní příznivce Jeruzalémem (jistěže s textem Pepy Prudila a původním překladem jeho ženy Zuzky) s příslibem jeho znovuzařazení do svého koncertního bloku. Nechybí ani Dylanovka Já to nejsem. Nepřítomnost Pavla Peroutky nahradí členové domácí kapely. Těžké procvičení bránic způsobí „Etno gastro folk“ členů divadla Šprušle. (Autorem uvedeného „vědeckého názvu“ je též Prudil.) Vážně, dle takové kuchařky bych vařila s chutí a radostí denně. Kdo máte možnost, operetní přednes čínského receptu si nenechte ujít!

Zlatým hřebem a závěrem večera jsou ovšem logicky Poutníci, opět v duchu celé akce představující publiku slavné písně s texty Josefa Prudila, třeba Hotel Hillary nebo Telegraph Road, kde sice slova patří Robertu Křesťanovi, ovšem veršíčkem se přičinil i Pepa Prudil. Nakonec se dostaví i český Johnny Cash – emeritní člen Zdeněk Kalina se svým Follsom Prison Blues. Rozezpívané publikum po třech hodinách nadšeně aplauduje a nechce vzniklý kruh porozumění a hezké muziky porušit… „Will the circle be unbroken“ – na jevišti se postupně objevují všichni účinkující, zpěv zní unisono celým sálem, velké finále a slib, že příští rok znovu tady a ve stejnou dobu -všichni, co byli dnes a možná i ti další, co chtěli a nestihli… Pokud jste také nestihli, pište si do diářů - 7.10.2009 na Jamborce. Snad tam za rok budou i topit.

Fotodokumentace

Psáno pro Folktime

design: © Lucy, mail: lucia.novakova (a) gmail.com